Hrvatska

Poboljšanje motociklizma pomoću dPMR446


On the road with dPMR446 walkie talkies

Mobilne komunikacije na motociklima pune su problema; od jednostavnih fizičkih problema kao što je gdje postaviti PTT kada vozač treba obje ruke na kontrolama u svakom trenutku sve do osiguravanja pouzdane RF veze bez značajnijih tlocrta za učinkovito plasiranje antene.

 

TK-3401D Walkie Talkies

Sustav koji se uobičajeno koristi u motociklističkom svijetu, koristi PMR446 licence-free radio stanice u kombinaciji s kontrolom i sučeljem. To osigurava da VOX (glasovno upravljanje) ukloni potrebu za PTT-om, interkom rješenjem tako da vozač može komunicirati, napajanjem tako da radio ne ovisi o radu akumulatora i konačno, povezanost montiranih mikrofona i zvučnika. Postavljanje radija na upravljačke ploče pruža relativno visoku poziciju za antenu i dopušta da radio zaslon bude vidljiv vozaču. Ova metoda je riješila mnoge probleme, ali još uvijek postoje neki problemi, posebice kvaliteta analognog prijama govora koji se jako razlikuje od prilično dobrog do nepodnošljivo bučnog jer snaga RF signala fluktuira zbog smetnja iz drugih sustava i kontinuiranih šumova i zviždanja analognog radija u uhu tijekom duge vožnje što je i neugodno i zbunjujuće – a distrakcija može rezultirati štetnim posljedicama na motociklu.

 

Jasna glasovna komunikacija bez prigušenja ili pozadinske buke

Graham & Karen

Graham i Karen godinama voze motocikle za rad i užitak, a prilikom vožnje s drugima maksimalno iskorištavaju svoje radio PMR 446 stanice radi upozoravanja drugih motociklista o potencijalnim opasnostima i pružanju uputa i opće komunikacije. Oni su opremili oba svoja motocikla (i mnoge motocikle svojih prijatelja) s Kenwoodovim analognim PMR446 radio uređajima koji su dovoljno dobro funkcionirali, ali su nedavno nadogradili na najnovije Kenwood ProTalk TK-3401D digitalne dPMR446 radio uređaje. Njihov početni test kod kuće (Somerset, Velika Britanija) s demonstracijskim jedinicama bio je dovoljan da ih uvjeri da kupe vlastite prijenosne jedinice. Najpogodnije prednosti koje su primijetili bili su kristalno čista glasovna komunikacija – bez prigušenja ili pozadinske buke – i povećani raspon.

 

50% do 100% poboljšanja raspona od analognog PMR446

Graham komentira: „U našem brdovitom seoskom okruženju analogni radijski Bike with TK-3401Dsustavi postali su neupotrebljivi oko jednog kilometra od udaljenosti kuće, dok su radijski uređaji ProTalk dPMR446 održavali učinkovitu komunikaciju između 50 i 100% više (ovisno o intervencijskoj topologiji i preprekama). Značajno je važna bila i činjenica da su dPMR446 radio uređaji 'plug and play' zamjena naših postojećih analognih radio uređaja, tako da se ulaganje u interkom i sustav sučelja isplatio, a prebacivanje je bilo jednostavno kao mijenjanje baterije.“

Iako se mnogi njihovi prijatelji približavaju digitalnoj tehnologiji, za one koji još nemaju nadogradnju, Kenwoodovi radijski uređaji također omogućuju analogni način rada kako bi se i dalje mogli koristiti za razgovor s analognom korisničkom zajednicom.

Tijekom nedavnog putovanja Europom s još jednim parom motociklista na brzim autocestama na planinskom rasponu Harza u sjevernoj Njemačkoj i na nizinama Nizozemske pokazalo se da je izvedba dPMR radija primjerena i zahvaljujući usklađenim frekvencijama PMR446 u većini Europe legalna za korištenje.

Članstvo Udruge dPMR i certifikacija dPMR Technical Working Group također su značili da je Kenwood ProTalk Digital radio u potpunosti kompatibilan s dPMR446 radijima drugih proizvođača.