NEXEDGE® u Home Of Guinness, UK
Digitalni PMR sustav revolucionizirao je komunikaciju na najuglednijoj industrijskoj lokaciji Irske – povijesnoj pivovari u kojoj se proizvodi Guinness pivo.
Zauzimajući 25,5 hektara zemljišta na južnoj strani Liffeya, pivovara St James's Gate, dom Guinnessa, dio je Dublinske povijesti već više od 250 godina.
Na ovom mjestu, nedaleko od centra grada, nalazi se oko 52 drevnih i modernih građevina. Predstavljajući postupni razvoj proizvodnih metoda gdje su novi objekti utvrđeni tijekom godina, a starije građevine su onesposobljene, kreće se od elegantnih ureda iz 18. stoljeća, laboratorija i skladišnih zgrada do modernih staklenih i čeličnih konstrukcija, uključujući objekte poput moderne eksperimentalne pivovare. Postoji čak i podzemni rezervoar.
Ulazak u pivovaru Guinness – dio povijesti Dublina već 250 godina
Velika atrakcija za javnost je Guinnessovo skladište, centar za posjetitelje posvećen povijesti i stvaranju poznate tamne pive. Njegovih sedam katova, iznutra oblikovanih u obliku ogromne krigle za pivu, pruža spektakularne poglede na pivovaru i sam grad.
U radnom dijelu pivovare komunikacije na licu mjesta pruža Kenwood Nexedge digitalni PMR sustav. Ova oprema, zamjenjujući ranije analogne instalacije, rad je dobavljača BP Multipage u Dublinu, čiji je kupac sigurnosna tvrtka G4S – kako u pivovari, tako i na drugim irskim lokacijama kojima upravlja Guinnessov vlasnik Diageo.
Staze koje se još nalaze na cestama su ostaci željeznice koja se nekad protezala na 26 hektara.
Tunel, koji je još uvijek u uporabi, vodi do vanjske ulice
„Pratimo njihove interese s obzirom na PMR“, objašnjava Philip Pratt, BP Multipage. „Imali su niz različitih projekata na kojima smo radili, a također se brinemo o vlastitoj opremi. Oni imaju mješavinu opreme različitih proizvođača. Uglavnom bi to bio Kenwood, jer smo distributeri ovdje u Irskoj za Kenwood. Ali uvozimo i Motorola proizvode.“
Na području Guinness pivovare, Nexedge sustav podržava oko 55 radija, od mobilnog instaliranog u privatnu ambulantu do ručnih prijenosnika koje nose sigurnosni djelatnici i radnici za održavanje. Njima se upravlja iz središnje kontrolne sobe u pivovari, gdje se susrećemo s Darragh McNicholasom, voditeljem ugovornih usluga za G4S. Darragh pokazuje na kartu na zidu koja pokazuje složenost prepunog mjesta, nagovještavajući o zastrašujućim problemima radio pokrivenosti. Mjesto je presijecano glavnom cestom, s tunelima ispod za povezivanje dvaju dijelova.
Lijevo – Kao i mnogi radio korisnici u pivovari, Darragh McNicholas, voditelj ugovornih usluga za G4S, koristi slušalicu sa svojim radijem. Drugi korisnici dodataka uključuju vatrogasnu pivovaru, koja je opremljena posebnim slušalicama za uporabu s aparatom za disanje. "Prije toga, uopće nisu imali komunikaciju i morali su vikati jedni drugima", kaže Darragh; Desno – Opremljen digitalnim radijem – vozilo hitne pomoći pivovare
„Trenutno ste ovdje“, kaže Darragh, pokazujući područje s prstom. „Ovdje je vatrogasna postaja i vi ste došli ovamo kroz ovaj ulaz. Imamo cijelo drugo područje s druge strane ceste.“
„Proizvod dolazi ovamo pa je pržen, pušten niz cijev komprimiranim zrakom do pivovare koja je upravo ovdje“, nastavlja, prstom pokazujući put preko karte. „Zatim odlazi iz pivovare, ovdje, pod zemljom do postrojenja za fermentaciju. A to je područje punjenja. Također imamo i postaju spremnika, jer se Guinnessov ekstrakt izvozi po cijelom svijetu za konzerviranje.“
Na kontrolnom stolu dva ekrana prikazuju status radioprijamnika povezanih s Nexedge sustavom (to bi uključivalo sve alarme ili mandown upozorenja), a CCTV monitori iza predstavljaju cjelokupni prikaz aktivnosti na cijelom području. U radijskom sustavu trenutno se koriste četiri grupe za razgovor.
Kenwoodov dispečerski software također omogućuje da se tekstualne poruke upisuju na tipkovnici – i iako ovaj objekt još nije u upotrebi, Darragh predviđa budućnost za to kao brz način razmjene ažuriranja bez vezanja radijskog kanala.
Osim toga, software bilježi kompletnu povijest aktivnosti, pokazujući tko je pozvao koga, s vremenom i datumima. Ako postoji opasnost, na zaslonu će treperiti crveno upozorenje, označavajući broj osobe koja je u nevolji. Mikrofon na pozivajućem radiju će zatim ići uživo.
Kenwood radiji se pune u kontrolnoj sobi. Pored svojih Nexedge
digitalnih radija, na području ima i ATEX analognih radija protiv
eksplozija za osoblje koje radina spremnicima pivovare. Nijedan
Nexedge ATEX radio još nije dostupan, ali Nexedge sustav
podržava analognu i digitalnu komunikaciju te može upravljati
mješovitom populacijom radija
G4S radi kao izvođač radova u pivovari već više od dvije godine, ali Darragh je shvatio kritičnu važnost komunikacije kada je požar u lageru oštetio stari radio sustav. „Kada se to dogodilo, struja se isključila“, prisjeća se. „Požar se proširio i na flakiranje, a sustav nije preživio, kao takav. Dobili smo vrlo, vrlo loše radijske komunikacije i bili smo jako izloženi.“
Pokrivenost oko područja bila je ionako loša. Mnoge su zgrade metalne i ima tekućina pored čega radio signali ne funkcioniraju dobro.“
Lijevo – Downtilt antene postavljene na najvišu zgradu pivovare pružaju dobru radijsku pokrivenost;
Desno – Ova graciozna viktorijanska stubišta, jedna od mnogih osebujnih arhitektonskih značajki ovog mjesta, vode do pivarskog laboratorija
Što je onda razlog za prebacivanje na digitalni sustav? Darragh kaže da je zahtjev bio jednostavno za dobar sustav. „Dobro smo pogledali oko sebe kako bismo vidjeli što imamo i što je najbolje za nas“, objašnjava. „I bili smo spremni potrošiti novac na sustav. No, bilo je i svih dodatnih stvari koje bi nam pružio – lone worker i sustav za man-down. I bilo je stvari koje smo možda mogli iskoristiti, kao što su PABX [interconnect] i slično.“
Nadalje, dodao je, ono što radi u Dublinu može se napraviti i na drugim G4S područjima u Irskoj, kao i u drugim Diageo postrojenjima. Sustavi bi mogli biti međusobno povezani, ako je potrebno.
No čak i sam digitalni radio sustav u Guinnessu, s poboljšanom pokrivenošću stranice, bio je revolucionarno poboljšanje. Prema Darraghovom mišljenju. „To je odlično!“, govori oduševljeno.
S obzirom da je sustav u pitanju, on sada želi učiniti potpuniju uporabu. „Ono što smo učinili s ovim sustavom, jest i to da naš tim za upravljanje kriznim situacijama ima radio za sebe u sobi za upravljanje kriznim situacijama, tako da su i oni s nama u ravnopravnom sustavu. To je vrlo korisno. Imamo i lone worker jedinice za koje se brine odjel za održavanje. Uzimaju 18 njih za svoje osoblje, i odavde ćemo ih pratiti.“
Središnja je bazna stanica smještena na vrhu postrojenja za flakiranje, najviše građevine na području. Antene koncentriraju signal, osiguravajući dobar prodor signala između i u blisko povezane zgrade. Na oko 5 W UHF-a, bazna stanica pruža solidnu pokrivenost gotovo svugdje na području.
„Ono što smo učinili je da smo napravili testiranje“, objašnjava Philip Pratt. „Doveli smo do digitalne bazne postaje, postavili antenu i obavili ispitivanja pokrivenosti. Dali smo Darraghu nacrt točno onoga što je postignuto u pogledu pokrivenosti.“
Prednost Nexedge tehnologije je da je udvostručio kapacitet govora PMR kanala pivovare, što je korisno poboljšanje. „Imamo suglasnost ComReg-a, naše Komisije za regulaciju komunikacije, da podijelimo kanal na dva“, Philip nastavlja. „Dakle, mogli bismo očigledno upotrijebiti postojeću raspodjelu.“
S dva nezavisna kanala od 6,25 kHz koji rade zajedno u ovom standardnom radijskom spektru, hitan slučaj bi mogao bi biti u tijeku na jednom kanalu, a drugi će djelatnici moći održavati svoje normalne aktivnosti istovremeno na drugom kanalu. „To je mala stvar, ali postoji nevjerojatna razlika u tome za nas“, komentira Darragh.
Duboko ispod zemlje nalaze se podzemni prolazi pivovare – tzv. 'vrući tunel', koji je nekada nosio parne cijevi iz elektrane na nižu razinu. Obložen segmentima od lijevanog željeza, poput cijevi na londonskom podzemlju, još uvijek sadrži velike industrijske cijevi pored pješačke staze. Testiranje pokrivenosti BP Multipage-a identificiralo je taj tunel kao glavno područje problema.
„Ovo je ključni prolaz unutar područja“, objašnjava Philip. „Zapravo idemo ispod ceste na drugi dio područja na kojem je postrojenje za flakiranje pa je ključni pristupni put. Postojala je pokrivenost u stubištu – ali kad uđete pet metara unutar tunela, više nije dobra.“
'Vrući tunel', izgrađen za parne cijevi ispod glavne
ceste koji odvaja područje pivovare, što je bilo jedno
od rijetkih područja koje nije dosezao signal UHF Nexedge
Da bi popunio ovo nepokriveno mjesto, BP Multipage je instalirao kutiju za mikro-repetitor unutar tunela na samom kraju. Kabel se povezuje s antenom za postavljenu na vanjskom zidu, a druga antena postavljena ispod krova tunela usmjerava signal.
„To zapravo pruža pokrivenost u tunelu do samog kraja, čak i uz pregib“, komentira Philip. „Dobra stvar je što smo na minimalnom dobitku. Ima 40 dB dobitka, ali imamo toleranciju za 60 dB, pa imamo dovoljno u rezervi, ukoliko je potrebno. Ali to je prilično jednostavno rješenje.“
Lijevo – Antena instalirana unutar tunela kao dio sustava za pojačanje pokrivenosti koju je izručio dobavljač PMR-a BP Multipage; Desno – Dave Gerachty, voditelj servisa za BP Multipage, s tunelskim pojačalom koje je instalirao, dvosmjerno pojačalo francuskog proizvođača ETSA
Nedaleko se nalazi i drugi pješački tunel – 'hladni' tunel. Na vanjskoj informativnoj ploči se nalaze informacije da ga je iskopao inženjer James Greathead, poznat po svom radu na London Underground, i da je imao pivske vodove do podruma, gdje se Guinness pivo točilo u drvene bačve za distribuciju.
Uz njega se nalazi stari tunel koji je nekoć nosio usku željezničku prugu. Ali danas sadrži samo cijevi – i možda duhove starih lokomotiva i njihovih posada.
Darragh objašnjava kako je oglašavanje tvrtke Guinness često napravilo kreativnu uporabu slikovitog i atmosferskog karaktera pivovare u povijesnom domu. „Ogroman broj Guinnessovih oglasa zapravo je snimljen ovdje“, kaže on. „Postojalo je mjesto gdje su dečki otvarali grobnicu i pronašli recept, a to je snimljeno u ovom tunelu.“
Što se tiče radijske pokrivenosti, nema se puno za reći o hladnom tunelu: središnje antene su okrenuto prema njemu, osiguravajući pouzdani signal. „Kada smo napravili testove pokrivenosti, uspjeli smo dobiti potpunu pokrivenost kroz ovaj tunel bez instaliranja repetitora“, kaže Philip.
'Hladni tunel' jedan je od nekoliko podzemnih prolaza koji povezuju dva glavna dijela pivovare.
Ovdje su signali bili dobri i nije bilo potrebno pojačanje radijske pokrivenosti
Na krovnoj galeriji Guinnessovog skladišta, mjestu nekadašnjeg skladišta hmelja, posjetitelji mogu dovršiti turneju s kriglom pive, uživajući u panoramskom pogledu na znamenitosti grada, naravno i neke od mnogih zanimljivosti koje se mogu naći na samom mjestu pivovare.
Panorama grada koji se vidi s vrha Guinnessove skladišta uključuje crkve, Phoenix Park – navodno najveći gradski park u Europi – i, u prvom planu, neke od samih pivovara. Desno je Toranj Sv. Patrika, ostatak vjetrenjače